بررسی جیگ و فیکسچر و اصول و انواع آنها

مطالب دیگر:
📂مقاله آموزشی تفسیر سوره قلم📂مقاله آموزشی با كمر درد چه كنیم ؟📂مقاله آموزشی اپیدمیولوژی بالینی و كنترل بیماری های مرتبط با بیوتروریسم بیماری تب مالت ، Brucellosis📂مقاله آموزشی متن انگلیسی و ترجمه دو مقاله : (خطر: سرماخوردگی در پیش است) و ( نجات دادن خاک)📂مقاله آموزشی مقایسه روش های درمانی بیماری پارکینسون در طب جدید و طب سنتی و بررسی دو بیمار📂مقاله آموزشی آشنایی با بیماری آترواسكلروز ، تصلب‌ شرایین ، Atherosclerosis📂مقاله آموزشی ایدز و نوجوانان📂مقاله آموزشی آشنایی با بیماری ایدز📂مقاله آموزشی جنگ ایران و عراق و علل تداوم آن📂مقاله آموزشی بیماری اعتیاد ، خلأ معنوی📂مقاله آموزشی آشنایی با اعتیاد📂مقاله آموزشی عوامل مستعد كننده اعتیاد📂مقاله آموزشی اعتیاد ، ایدز و هپاتیت در زندان📂مقاله آموزشی بهداشت دوران بارداری📂مقاله آموزشی بهداشت صنعتی📂مقاله آموزشی تغذیه و بهداشت مواد غذایی📂مقاله آموزشی علوم بهداشت📂مقاله آموزشی تغذیه و پرورش شتر مرغ📂مقاله آموزشی اهمیت تغذیه در دوره سالمندی📂مقاله آموزشی جنگ خیبر
بررسی جیگ و فیکسچر و اصول و انواع آنها |دانلود-|30014677|اِی جی|age
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی جیگ و فیکسچر و اصول و انواع آنها هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فهرست

عنوان

چکیده

مقدمه

طراحي ابزار

اهداف طراحي ابزار

معرفي جيگ وفيكسچر

امتياز هاي قيد و بند

انواع جيگ

ساختمان قيد ها

انواع فيكسچرها

اصول موقعيت دهي

روش‌هاي موقعيت دهي

اصول گيره بندي

فيكسچرهاي جوشكاري

فيكسچرهاي فرزكاري

فيكسچرهاي تراشكاري

فيكسچرهاي سنگ زني

فيكسچرهاي خان كشي

جيگ و فيكسچرهاي نشانه گذار

نمونه هايي از طراحي جيگ و فيكسچر

منابع ومآخذ

بررسی جیگ و فیکسچر

چكيده

جيگ يک وسيله مخصوص است که قطعه کار داخل آن قرار داده شده است و يا روی قطعه کار قرار داده می شود تا عمليات ماشين کاری روی آن انجام گيرد جيگ نه تنها قطعه کار را در خود مهار می کند بلکه ابزار را نيز به هنگام عمليات توليدی هدايت می کند معمو لا جيگ ها بو شها ی هدايت کننده از جنس فولاد سخت شده دارند و برا ی عمليات سوراخ کاری و فرايندهای مشابه بکار می روند.

معمولا جيگ های کوچک روی ميز دستگاه درل محکم نمی شوند ولی چنانچه قرار باشد سوراخ هايی با قطر بيش از ۲۵/۰ اينچ سوراخ کاری شوند لازم است جيگ را روی ميز دستگاه محکم نمود .

فيکسچر يک وسيله نگه دارنده است که فقط قطعه کار روی آن محکم ميشود تا عمليات ماشين کاری روی آن انجام گيرد . فيکسچر را بايد روی ميز دستگاه توليدی کاملا محکم بست . فيکسچر ها معمولا روی ماشين فرز کاری بسته می شوند ولی از آنها در ماشينهای ابزار ديگر نيز استفاده می گردد.

انواع جيگ ها :

جيگ ها به دو طبقه اصلی تقسيم می شوند : جيگ های سوراخ کاری و جيگ های سوراخ تراشی .

از جيگهای سوراخ تراشی هنگامی استفاده می شود که لازم باشد سوراخهای بزرگ و يا سوراخهايی با قطر غير استاندارد را ماشين کاری نمود ولی جيگ های سوراخ کاری در فرايندهايی نظير سوراخکاری با مته برقوزنی قلاويز کاری پخ زنی خزينه کاری زاويه دار و راست گوشه و خزينه کاری پشت قطعه کار به کار گرفته می شود.

مقدمه ای در موردجیگ و فیکسچر

تقاضای جهانی برای کالاهای ساخته شده با سرعت مبهوت کننده ای رو به افزایش است.صنایع تولیدی نیز با روشهای جدید و گوناگون به این تقاضا پاسخ میدهند.از زمان ظهور تدریجی کنترل عددی و تولید به کمک کامپیوتر تا رسیدن روشهای مدرن تولید نظیر سیستمهای تولید قابل انعطاف(FMS) و روشهای کنترل آماری( SPC)تولید به هنگام (JIT )و روشهای تولید که در پاره ای موارد حقیقتا هنرمندانه هستند تغیرات و پیشرفتهای بسیاری کرده اند.

ایجاد این تحولات نیازمند به کارگیری روشها وتجهیزاتی جهت نگهداشتن و مهار کردن قطعه کار در ماشین آلات است که صرفه اقتصادی وعملیات تولیدی ساده تر را تامیین کند.

با توجه به اینکه تولید کنندگان امروزی تمایل دارند برای کاهش هزینه ها و افزایش سود سطح موجودی انبارها خود را کاهش دهند نیاز به استفاده از تجهیزات مطمئن و کار برای نگهداشتن قطعه کار برای رسیدن به تولید مداوم و هرچه بیشتر احساس میشود.

با توجه به اینکه در طی مراحل مختلف تولیدی قطعات مختلف بر روی ماشین آلات مختلفی قرار می گیرد استفاده از یک نوع قید و بند برای نگهداشتن قطعات کافی نخواهد بود. با این وجود تجهیزات نگهدارنده مختلف شباهت هایی با یکدیگر دارند.