بررسی تعریف و انواع اشتقاق و بررسی نظرات کوفیون و بصریون در رابطه با اصل مشتقات

مطالب دیگر:
📃پاورپوینت درس نهم مطالعات اجتماعی پایه نهم ایرانی متحد و یکپارچه📃پاورپوینت درس هشتم مطالعات اجتماعی پایه نهم جهان نابرابر📃پاورپوینت درس هفتم مطالعات اجتماعی پایه نهم جمعیت جهان📃پاورپوینت درس ششم مطالعات اجتماعی پایه نهم زیست بوم ها در خطرند📃پاورپوینت درس پنجم مطالعات اجتماعی پایه نهم پراکندگی زیست بوم های جهان📃پاورپوینت درس چهارم مطالعات اجتماعی پایه نهم آب فراوان، هوای پاک📃پاورپوینت درس سوم مطالعات اجتماعی پایه نهم چهرهٔ زمین📃پاورپوینت درس دوم مطالعات اجتماعی پایه نهم حرکات زمین📃پاورپوینت درس اول مطالعات اجتماعی پایه نهم گوی آبی زیبا📃آموزش کامل نصب سیستم عامل ویندوز 8📃دانلود کتاب صوتی قدرت من هستم از جول اوستین📃اپلیکیشن دعاهای معجزه گر📃دانلود کتاب Clinical Biochemistry - An Illustrated Colour Text - 5th Ed 2013 -DrMurtadha AlShareifi📃دانلود کتاب Textbook of Medical Biochemistry (8th Ed.)[MN Chatterjea📃دانلود کتاب Kaplan_usmle_Biochemistry_and_Medical📃دانلود کتاب Harpers Illustrated Biochemistry 28Ed📃دانلود کتاب Biochemistry Asghari vostakolaei📃فیلم آموزش نرم افزار کتیا به زبان فارسی بخش G کد های ماشینکاری فرز - prismatic📃دانلود نمونه سوالات حقوق بین الملل خصوصی همراه پاسخ کامل📃جزوه مدیریت بازاریابی فرهنگی مخصوص دانشگاه جامع علمی کاربردی
بررسی تعریف و انواع اشتقاق و بررسی نظرات کوفیون و بصریون در رابطه با اصل مشتقات |دانلود-|30014673|اِی جی|age
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی تعریف و انواع اشتقاق و بررسی نظرات کوفیون و بصریون در رابطه با اصل مشتقات هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

چكيده

الف) براي تشخيص حروف زائد در موارد مشتبه شش نشانه وجود دارد كه يكي از آنها اشتقاق است.

ب) اصل مشتقات مورد اختلاف است و اين امر نزد كوفيون فعل و نزد بصريون اسم است.

ج) اشتقاق انواع مختلفي دارد از يك نظر بر دو نوع است: 1ـ كبير 2ـ صغير (ابن جني) و از نظر ديگر به صغير، اكبر و كبير تقسيم مي‌شود و همچنين كبار هم ذكر شده است و هركدام تعريف مخصوص به خود را دارد.

فهرست مطالب

مقدمه

تعريف اشتقاق

اصل اشتقاق

دلائل بصريون براي اينكه مصدر اصل مشتقات است

دلائل كوفيون براي اينكه فعل اصل مشتقات است

انواع اشتقاق

منابع

مقدمه

پس از حمد خداوند تبارك و تعالي و درود بر حضرت محمد (صلي‌الله عليه و آله) و خاندان پاكش!

در ابتدا ذكر اين نكته لازم است كه زبان عربي به چند دسته تقسيم مي‌شود (صرف، نمو، معاني، بديع،‌ بيان، لغت) و هريك نيز مشتمل بر قواعدي است و بديهي است كه تمامي آن قواعد و اصول موردنياز ما در رسيدن به اجتهاد در كتب مورد تدريس در حوزه علميه بيان نشده و يا اگر هم بيان شده به صورتي مجمل و گذرا بيان شده است لذا نمي‌شود به اين كتابها اكتفا كرد و انجام دادن چنين كارهايي پيرامون موضوعاتي از جمله موضوعات صرفي و نحوي از مسلمات است.

بحث در اين تحقيق پيرامون اشتقاق است (در علم صرف اگر نگاهي منصفانه لحاظ شود نمي‌شود از اهميت آن روي گردان شود به جهت اهميتي كه در دروس و سالهاي بعدي مثلاً در اصول فقه دارد) حال اين سوال مطرح مي‌شود آيا يك پاورقي خيلي مجمل در صرف ساده نياز يك طلبه را حول اين مسئله برطرف مي‌كند؟ جواب اين سئوال بديهي است. از اهميت اين بحث همان بس كه اگر كسي اين قواعد را نداند در پيدا كردن لغت و در ادامه در ترجمه و... دچار مشكل مي‌شود.

لذا ما با بيان توضيح و شقوق اشتقاق وجه همت خود را بر آن نهاديم تا بتوانيم قطره‌اي از درياي مجهولات را معلوم سازيم.

تعريف اشتقاق

«در لغت جدا كردن چيزي است از چيزي و در اصطلاح ساختن اسمي يا فعلي است از اسم يا فعل ديگر، و آن ساخته شده را كه فرع است مشتق و آن را كه اصل است مشتق منه گويند و اشتقاق قسمي از صرف است.»